shiatsu

Dotek, který Ti otevře cestu k sobě

Shiatsu – japonská masážní technika

Shiatsu, v překladu tlak prsty, je japonská masážní technika, kterou se obnovuje energetická rovnováha těla i duše. Ošetření energetických (meridiánových) drah technikami zen shiatsu dokáže s velkou přesností určit místa v těle, která jsou aktuálně v disharmonii a zjistit i jejich původní příčinu – emoci, trauma či jinou příčinu přebytku či nedostatku energie. Zen shiatsu pracuje s tělem jako s vyšší autoritou, která je sama schopná léčení a regenerace. Ošetření pouze pomáhá restartovat tuto schopnost a zvědomit příčiny disbalancí. Následnou samostatnou každodenní péčí dochází ke stále snazšímu a lepšímu průchodu energie skrze tělo. Dráhy a vnitřní orgány jsou energeticky lépe zásobovány, končetiny i celé tělo je uvolněnější, schopné většího rozsahu pohybů, roste imunita. Svou péčí o tělo pak dostáváte nazpět velké dary ve formě plného spojení se sebou – dostáváte dar jasného rozlišení toho, co je pro vás dobré a co nikoliv a snáze potom v běžném životě tvoříte, víte, kdy je čas pro odpočinek a kdy naopak některé stagnace v těle rozhýbat.

Jak shiatsu ošetření probíhá?

Rozhodnete se, že potřebujete pomoci s nějakou bolestí nebo si potřebujete odpočinout nebo se zregenerovat a načerpat novou energii či inspiraci. Uděláte si na sebe 120-140 minut čas a přijdete na ošetření. S sebou si vezmete pohodlné oblečení (tričko, leginy, tepláky, mikinu, ponožky – dle Vašeho uvážení a cítění se). Sejdeme se, popijeme čaj či vodu, popovídáme si, co Vás trápí nebo rozčiluje, s čím byste chtěli v životě pohnout případně kam směrovat. Při rozhovoru se vás vyptám, jak se vám spí, dýchá, žije, jak se cítíte v těle atp. Zjistím, které 2 z 12 drah by bylo záhodno ošetřit, abyste se cítili lépe a vše zakončíme diagnostikou z těla. Tělo vždy prozradí více než jsme si schopni uvědomit a hlavně je to velmi důmyslný svrchovaný mechanismus, který se nedá oblafnout. Celé toto úvodní ladění  trvá cca 30 minut a potom máme společně 1,5 hodiny na ošetření těla. Převléknete se do svých přinesených oblečků, lehnete si na zem na podložku nebo futon, já vypodložím tělo polštáři, podle potřeby přikryji dekou, pustím relaxační hudbu a můžeme začít. Jediným Vaším úkolem je užívat si ošetření, já pomocí různých protahování, pohupování, válení, třepání, fonoforézy uvolním celé tělo a potom se již věnuji technikám určeným pro jednotlivé dráhy.

Jak to celé funguje

Rychle, efektivně a blaze. Tělo je vychytaný mechanismus, který by sám bezchybně fungoval, kdybychom ho nezatěžovali stresem, nesprávným životním stylem, nevyváženou stravou, nedostatkem pohybu atp. Tak, jako v žilách proudí krev, tak v energetických drahách, meridiánech, proudí energie, která také zásobuje vnitřní orgány. Pokud je tato energetická řeka zablokovaná a není na své optimální hladině, dá to na sobě znát (cítíte bolest, chlad, horko, neklid, únavu atp.). Při shiatsu hledám na základě rozhovoru a následné diagnostiky v těle 2 dráhy. Jednu s nadbytkem a druhou s nedostatkem energie. Ošetřením se, podobně jako ve spojených nádobách, energie vyrovná a tělo pak samo dá impuls i zbývajícím drahám k vybalancování energie. Cílem ošetření je tedy uvolnit proudění toku energie celým tělem i myslí.

Kdy se na shiatsu vypravit

Dopřejte si ho kdykoliv, udělá Vám dobře vždycky. Základním kamenem spokojeného zdravého Bytí je prevence. Shiatsu ovšem pomáhá i při následujících potížích:

 

  • bolesti zad, hlavy, kloubů
  • chronické bolesti všeho druhu
  • problémy se zažíváním, nechutenstvím, zácpou
  • snížená kloubní pohyblivost
  • menstruační problémy, nízké libido, prevence cyst a myomů
  • slabá imunita, alergie, astma, ucpaný nos
  • zadržování vody v těle, slabý krevní oběh
  • regenerace po operacích
  • nespavost, úzkosti, deprese, únava
  • BEZ – tedy bezvýchodná emoční zacyklenost

Jak často je dobré na shiatsu přijít?

Obecné doporučení je jednou na 4-6 týdnů. Pokud má někdo akutní potíže shiastu je možné provádět už po 3 dnech. Frekvence návštěv klientů je tedy individuální. Pokud se ovšem časový rámec ocitne nad dvouměsíční hranicí, ze zkušenosti vím, že se pak začíná pořád od začátku a není tak výrazný a pocítitelný posun.

 

Působí shiatsu jen na tělesnou schránku?

Odpověď zní….nejen tělesnou formu. Shiatsu má velký přesahový potenciál a ovlivňuje i emocionální, mentální a spirituální rovinu. Jde tu o celostní přístup. Zadržené, potlačené či nevyjádřené emoce či záměr myšlenek mohou po čase způsobit stagnaci energie v těle. To poznáte jako nejrůznější bolesti, bolístky, bolestičky, tlaky, můžete ovšem cítit chlad nebo horko v jednotlivých částech těla. Psychicky se můžete cítit rozladění, vyčerpaní, nemotivovaní, jako Velcí Nechtějové či nespokojení králíčci, jako tělo bez duše – prostě všelijak jinak než spokojeně.

 

 Kdy shiatsu vynechat?

Určitě na shiatsu nechoďte, pokud jste v akutní fázi nějaké nemoci nebo máte infekční onemocnění. Není doporučováno ani v prvních 3 měsících těhotenství. Kontraindikovány jsou těžké psychické poruchy. Ošetření při rakovině, osteoporóze, chemoterapie či vysokém krevním tlaku jsou na společném rozhodnutí klienta, lékaře a terapeuta.

 

Kde shiatsu masáž probíhá?

Místa působení: Praha, Plzeň, Klatovy, Bezděkovec (5 km od Nepomuku).

Účinky a přínos shitasu ošetření

Pohoda

Shiatsu nabízí zvýšenou pohodu a posiluje vaši sílu přirozeným způsobem. Mnozí popisují uvolněný a harmonický stav po ošetření.

Relaxace

Fyzická, duševní a emocionální relaxace, která snižuje stres, úzkost a strach. Účinná úleva od bolesti zad, hlavy, zažívacích potíží a mnoho dalšího.

Změna

Pomáhá vám hluboce se změnit a osvobodit se od starých vzorců a chování, které již nejsou potřeba.

Zotavení

Pravidelné shiatsu kúry mimo jiné zlepšují spánek, dýchání, oběh a imunitní systém. Stáváte se bdělejší a máte větší výdrž.

Pamatuj, že vstupní dveře k posvátnému místu jsou uvnitř Tebe.

 

– Rumi

„Ahoj Hani, já nemám vůbec slov k tomu, co při shiatsu a společných setkáních prožívám, slovy se to vyjádřit prostě nedá…není to vyslovitelné, uchopitelné, děje se to jen v té jediné chvíli a nikdy se to stejné neopakuje…. Použiji jednoduchost: DĚKUJI, ŽE JSI! „

Markéta

„K Hance jsem se dostal na doporučení kamaráda. Již setkání s ní, a to vždy, vás uvolní a dostane do pohody, což při mém hektickém způsobu života je změna téměř k nezaplacení. Jelikož jsem se potýkal s několika zdravotními problémy, tak jsem podstoupil shiatsu. Abych řekl pravdu, protože jsem opakovaně usnul, tak si jen pamatuji neuvěřitelné teplo, které vyzařuje Hance z dlaní a pocit uvolnění, který jsem si odnesl na několik dní.Mohu jen doporučit a těším se až se zase potkáme.“

Jiří

„SHIATSU S HANKOU…láskyplné chvíle ohromující síly, při kterých jsem prožíval stavy hluboké relaxace, uvolnění, blaženosti a setkání se svou podstatou. Pokaždé jsem odcházel více nabitý, znovuzrozený, omlazený, radostný, rozsvícený, očištěný, s větším propojením se svým tělem i světem a s chutí na svém těle pracovat, starat se o něj s láskou a vracet ho do přirozené harmonie. To je pro mne Shiatsu, klaním se lidem, díky kterým si můžu užít tak ohromující zážitky, které mění život a naplňují ho láskou a barvami duhy … Děkuji! „

Petr